DKS 2013 - recytacje

DKS 2013: Na początek recytacje

Prezentacje recytatorskie rozpoczęły 5 kwietnia tegoroczną edycję Dni Kultury Szkolnej, dorocznego wydarzenia organizowanego przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Jury wysłuchało trzynaściorga gimnazjalistów i ośmiorga uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W kategorii gimnazjalnej największą, bo 5-osobową, reprezentację wystawiła Kobyla Góra. Troje recytatorów przyjechało z Doruchowa oraz z Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie. Dwoje reprezentowało Gimnazjum nr 1. Nie dojechała niestety trójka przedstawicieli Siedlikowa. Każdy z uczestników miał do wykonania po dwa utwory. Dominowały wiersze i fragmenty prozy, choć niektórzy prezentowali także poezję śpiewaną. Spośród autorów najczęściej wybierano Wisławę Szymborską, podobnie zresztą jak w kategorii ponadgimnazjalnej, aczkolwiek w tym przypadku równie często recytowano Leśmiana i Osiecką. Najliczniej reprezentowane było I Liceum Ogólnokształcące. O zwycięstwo rywalizowało bowiem pięcioro jego uczniów. W prezentacjach uczestniczyły ponadto dwie recytatorki z Zespołu Szkół nr 2, a jedna – Zespół Szkół nr 1. Wszystkim występom bacznie przysłuchiwało się fachowe jury w składzie: Wanda Dubis, Barbara Kałużna i Bożena Marszałkowska. Czego po uczestnikach oczekiwały jurorki?

-Dobrego doboru tekstów, na miarę wykształcenia, rozumienia tekstów, dykcji, wyrazu scenicznego, no i osobowości – wylicza B. Marszałkowska – Samo przekopanie się przez poezję czy przez prozę i wybór dla siebie jakiegoś tekstu to już jest skok do przodu, to już jest wyraz zainteresowania literaturą. 

Podobnego zdania jest  B. Kałużna, która powiedziała.

- Cieszymy się, że w ogóle się odważają, że chcą, że coś robią, że się tym pasjonują.

W. Dubis z kolei zwraca uwagę na zdolności aktorskie, jakimi wykazała się znaczna część młodych recytatorów.

-Bardzo wielu spośród uczestników posiada umiejętność recytacji tekstu za pomocą mimiki i gestu.

Wszystkie panie wyraziły ogólne zadowolenia z poziomu prezentacji, ale też nadzieję, że w przyszłości zainteresowanie ze strony młodzieży będzie jeszcze większe. A oto lista tych, którzy na jurorkach zrobiły największe wrażenie.

Gimnazja:

I miejsce             Justyna Drzewiecka (Gimnazjum nr 1 Ostrzeszów)

II miejsce            Marta Brej (Gimnazjum Kobyla Góra)

III miejsce          Maciej Franikowski (Gimnazjum Kobyla Góra)

Wyróżnienia: Katarzyna Piechota (Kobyla Góra), Żaneta Kaźmierczak (Kobyla Góra), Julia Lepczyńska (Gimnazjum nr 1 Ostrzeszów)

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce             Ewelina Wawrzyniak (I Liceum Ogólnokształcące)          

II miejsce            Paulina Kasprzak (I Liceum Ogólnokształcące)

III miejsce          Aneta Talaga (I Liceum Ogólnokształcące)

                               Piotr Przybył (I Liceum Ogólnokształcące)

Wyróżnienia: Dagmara Dubis (I Liceum Ogólnokształcące), Klaudia Kaczmarczyk (Zespół Szkół nr 2), Hanna Cempel (Zespół Szkół nr 2)

Jednocześnie jury przyznało nominacje do 58 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego następującym osobom: Ewelinie Wawrzyniak, Paulinie Kasprzak, Anecie Taladze, Piotr owi Przybyłowi, Dagmarze Dubis, Klaudii Kaczmarczyk i Hannie Cempel. Dodajmy, że w zaplanowanych na 8 kwietnia prezentacjach recytatorskich szkół podstawowych udział zapowiedziało blisko 40 uczniów z 12 placówek. 

Tagi: