Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ostrzeszów

Z radością informujemy, że Pan Jan Ślęk - przyjaciel Ostrzeszowskiego Centrum Kultury został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Ostrzeszów. Rada Miejska Ostrzeszów na sesji w dniu 28 marca 2013 r. jednogłośnie podjęła uchwałę o przyznaniu Janowi Ślękowi tytułu Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ostrzeszów w dowód jego dotychczasowych zasług dla Miasta i Gminy Ostrzeszów. Profesor Jan Ślęk, ostrzeszowianin z pochodzenia, jest jednym z najznakomitszych ambasadorów swej „Małej Ojczyzny”. W uznaniu Jego zasług w rozsławianiu Ostrzeszowskiej Ziemi poprzez wybitne osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w rozwój kulturalny naszego regionu, grupa radnych Rady Miejskiej Ostrzeszów złożyła wniosek o nadanie Panu Janowi Ślękowi tytułu „Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ostrzeszów”. Tym samym zostały spełnione wymogi Regulaminu nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta  i Gminy Ostrzeszów (załącznik do uchwały Nr XXII/194/92 Rady Miejskiej w Ostrzeszowie z dnia 30 kwietnia 1992 roku, zmieniony uchwałą Nr XVIII/164/2004 Rady Miejskiej Ostrzeszów z dnia 2 września 2004 roku).

Prof. Jan Ślęk urodził się w 1929 r. w Ostrzeszowie na Ziemi Ostrzeszowskiej. Tu przeżył swoje młodzieńcze lata. Tutaj, pod opieką swego ojca uczył się gry na fortepianie. W 1956 roku zdobył dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu   z dyrygentury wokalno-instrumentalnej na wydziale pedagogiki muzycznej, a w 1961 roku ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową na wydziale teorii i kompozycji. Staże stypendialne odbył w Niemczech, Austrii i Anglii. Jeszcze w czasie studiów został przyjęty na stanowisko asystenta dyrygenta w Państwowej Operze we Wrocławiu. W następnych latach dyrygował także baletami i operami, występując często gościnnie z orkiestrami symfonicznymi, przeważnie z muzyką popularno-symfoniczną. Głównie dla tej muzyki założył przy Państwowej Filharmonii ”Sinfoniettę Wrocławską”. Koncerty z tym zespołem spotkały się z bardzo pochlebnymi opiniami  u najbardziej znanych i cenionych krytyków muzycznych. Pod patronatem Rektora powołał do życia zespół smyczkowy „Akademicka Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Wrocławskiego”, w skład którego weszli absolwenci średnich szkół muzycznych studiujący w wielu uczelniach Wrocławia. Swoje zainteresowania twórcze skupił na formie walca, zwłaszcza wiedeńskiego. W 1993 roku zorganizował we Wrocławiu jedyną w swoim rodzaju imprezę muzyczną w świecie: I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej „Od Josepha Lannera do Roberta Stolza”, kontynuowaną z powodzeniem w następnych latach. Jego program wypełnia muzyka taneczna, operetkowa oraz symfoniczna. Celem Festiwalu jest promowanie młodych, utalentowanych śpiewaków   i instrumentalistów. Dla potrzeb Festiwalu zorganizował „Wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. Johanna Straussa”, której podstawę stanowi zespół smyczkowy „Ricordanza”. Festiwal objął swym zasięgiem nie tylko Wrocław, ale i inne miasta, w tym także Ostrzeszów.

Prof. Jan Ślęk dyrygował w wielu krajach, występując z wieloma znakomitymi artystami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Założył też wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. Johanna Straussa, na czele której nagrał płytę ze słynnymi uwerturami operetkowymi. Jest jedynym dyrygentem, który w swej ponad 50-letniej działalności dyrygenckiej najczęściej umieszcza w programach koncertów walce, zwłaszcza kompozytorów wiedeńskich. Nieustanne zgłębianie tajników interpretacyjnych tej trudnej formy muzycznej stało się Jego pasją.

Odrębnym rozdziałem działalności prof. Jana Ślęka jest Jego zaangażowanie na rzecz rozwoju kulturalnego Ostrzeszowskiej Ziemi. Od wielu lat organizuje w Ostrzeszowie koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, będące jednymi z najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych naszego miasta. Do tej pory odbyło się już XIX edycji tego niezwykłego muzycznego przedsięwzięcia, organizowanego najczęściej  w miesiącu październiku. Koncerty gromadzą ogromną widownię, spragnioną muzyki na najwyższym poziomie. Uświetniają najważniejsze wydarzenia w życiu miasta, takie, jak np. obchody 750. lecia Ostrzeszowa.   Prof. Jan Ślęk wkłada w to niepowtarzalne wydarzenie artystyczne całe swoje serce, przyjeżdżając do swego rodzinnego miasta niezależnie od stanu zdrowia. Dzięki Niemu goszczą u nas muzyczne znakomitości, a koncerty prowadzi wieloletni przyjaciel festiwalu – prof. Jan Miodek. Oprócz walorów artystycznych stanowią one wspaniałą promocję ostrzeszowskiego regionu.

Za swe osiągnięcia i zaangażowanie prof. Jan Ślęk honorowany był wieloma wyróżnieniami, orderami  i odznaczeniami. Jako propagator kultury austriackiej w Polsce w roku 2009 otrzymał Austriacki Krzyż Honorowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki przyznawany przez prezydenta Republiki Austrii. Otrzymał również tytuł „Człowieka Roku 2006 Powiatu Ostrzeszowskiego”, przyznawany przez Kapitułę Konkursu, którego organizatorem jest Tygodnik „Twój Puls Tygodnia”.

Mimo ogromnego dorobku muzycznego, autorytetu i uznania prof. Jan Ślęk jest człowiekiem pracowitym, skromnym i niezwykle serdecznym. Jego wybitne osiągnięcia, jak również oddanie sprawom Małej Ojczyzny rozsławiają imię naszego miasta w kraju i na świecie.