Konkurs na mural inspirowany kulturą lub historią

W dniu 13 maja 2020 r. dokonaliśmy wyboru najlepszego projektu w konkursie na „Projekt i wykonanie muralu inspirowanego kulturą lub historią”. Komisja konkursowa w składzie: Patryk Jędrowiak - Burmistrz MiG OstrzeszówKamila Maj – Radna Rady Miejskiej Ostrzeszów, Mirosława Rzepecka – kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie, Artur Derewiecki– dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, Dariusz Skorupski– nauczyciel, plastyk, Artur Obalski – grafik, przedstawiciel organizacji pozarządowej, dokonała oceny i wyboru najlepszego projektu muralu w ogłoszonym przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury „Konkursie na projekt i wykonanie muralu inspirowanego kulturą lub historią”. W konkursie wzięło udział 28 autorów projektów. Komisja decyzje podejmowała większością głosów. Komisja zdecydowała, że najlepszy projekt przygotował OLAF CIRUT z Krakowa. Projekt jest malarską interpretacją niezwykłego, ostrzeszowskiego zdjęcia, które zainspirowało artystę do stworzenia na jego podstawie muralu. Mural niesie ze sobą pewne przesłanie. Autor ujął je słowami Olgi Tokarczuk, która podczas wręczania Literackiej Nagrody Nobla 2020 powiedziała ”… Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości. To ten jej rodzaj, który nie pojawia się w pismach ani w ewangeliach, nikt na nią nie przysięga, nikt się nie powołuje. Nie ma swoich emblematów ani symboli, nie prowadzi do zbrodni ani zazdrości.
Pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest „ja”.
Czułość jest spontaniczna i bezinteresowna, wykracza daleko poza empatyczne współodczuwanie. Jest raczej świadomym, choć może trochę melancholijnym, współdzieleniem losu. Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu.
Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny…”.
Ciekawi jesteście jak będzie wyglądał mural? Musicie uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Planujemy, że po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, min. od konserwatora zabytków (budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej) mural będzie odsłonięty na początku wakacji