JHARNA – KALA: SZTUKA ŹRÓDŁA

W niedzielę 2 marca 2014 r. w ostrzeszowskim ratuszu odbyło się otwarcie wystawy JHARNA – KALA: SZTUKA ŹRÓDŁA, malarstwo Szri Chinmoya w litografi. Temat wystawy zaproponowała prawie dwa lata temu mieszkanka gminy Ostrzeszów ani Antonina Froń, a twórczość i postać autora prezentowanych obrazów przybliżyła uczestnikom wernisażu pani Bożena Rubczyńska - przedstawicielka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Na zakończenie wystawy - w sobotę 5 kwietnia planowany jest kameralny koncert muzyki Szri Chinmoya w wykonaniu Bożeny Rubczyńskiej, szczegółową informację zamieścimy w przyszłym tygodniu.

 

Szri Chinmoy  (1931 – 2007). Urodził się w Bengalu w Indiach, skąd wyjechał do USA w latach 60-tych XX w. Odtąd mieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował ponad 30 lat w ONZ. Był znanym działaczem na rzecz pokoju na świecie, filozofem, sportowcem, a także malarzem, poetą, muzykiem i kompozytorem.

Malować zaczął w 1964 roku. Swe prace malarskie nazwał w rodzimym języku bengalskim „Jharna-Kala”, co znaczy „sztuka źródła”, która wywodzi się z doświadczeń wewnętrznych, koncentracji i medytacji.

Szri Chinmoy malował wieloma technikami, akwarelą, gwaszem, akrylami,   przy pomocy własnoręcznie wykonanych narzędzi i pędzli. Charakterystyczne, abstrakcyjne obrazy o intensywnych, czystych barwach i dynamicznej kompozycji artysta tworzył szybko i spontanicznie.

Seria malarska „Jharna-Kala” liczy 150 000 prac. Drugim wielkim cyklem są rysunki ptaków, które symbolizują ludzką duszę. Cykl ten, nazwany „Ptaki Marzeń-Wolności-Pokoju”, zawiera 10 milionów przedstawień ptaków – od pojedyńczych poprzez całe stada. Wirtuozerskie rysunki ptaków naczęściej wykonywane są jedną, płynną kreską, bez wprowadzania poprawek.  

Prace plastyczne Szri Chinmoya prezentowane były na ponad stu wystawach na całym świecie, w najbardziej znanuch centrach sztuki m.in. w The School of Visual Arts w Nowym Jorku, National Gallery w Ottawie, The Mall Gallery w Londynie, w paryskim Luwrze oraz w Rheinisches Landesmuseum w Bonn. Bardzo często jego prace wystawiano w znanych miejscach poza galeriami sztuki, takich jak siedziby ONZ w Nowym Jorku i Genewie, galeria Bharatiya Vidya Bhavan w Nowym Jorku, na uniwersytetach w Harvard, Cambridge, Ottawie czy też na wielkich dworcach lotniczych, m.in na lotnisku JFK International Airport w Nowym Jorku.

Tagi: 
ZałącznikWielkość
Image icon IMG_5226.jpg2.28 MB
Image icon IMG_5239.jpg2.02 MB
Image icon IMG_5243.jpg2.72 MB