Na wystawie prezentowana jest biała broń obca, która znalazła się w rękach polskich żołnierzy na przestrzeni naszej ponad 200 letniej historii (po trzecim rozbiorze Polski w 1795 r.).
Jest to część kolekcji, w której skład wchodzą szable, szpady i pałasze angielskie, austriackie, francuskie, polskie, pruskie i rosyjskie z XVIII-XX wieku.
Zbiory białej broni są pięknym symbolem burzliwej przeszłości naszego narodu i pomimo, że czas orężnej funkcji szabli dawno przeminął nadal towarzyszy nam jako broń ceremonialna i honorowa.
Szable będące na wyposażeniu Wojska Polskiego przed wybuchem drugiej wojny światowej liczono w dziesiątkach tysięcy, do naszych czasów przetrwało niewiele. Te, które można podziwiać na wystawie są klarownym przeglądem form i wzorów broni obcej regulaminowo używanej przez polskich oficerów i żołnierzy, a zgromadził je i udostępnił leśnik z wykształcenia i zawodu, znany wielkopolski miłośnik polskiej historii wojskowości
i kolekcjoner broni białej, mieszkaniec naszego miasta Paweł Komorowski.
Szabla – długa sieczna broń biała, z jednosieczną, wygiętą głownią.
Pałasz - broń biała, z prostą, długą i szeroką jedno lub obosieczną głownią.
Szaszka - (ros. шашка) – rodzaj niezbyt zakrzywionej, bezjelcowej szabli o rękojeści otwartej z rozdwojoną głowicą, przypominającą z profilu stylizowaną głowę ptaka.
Wszystkie rodzaje broni przeznaczone są do cięć i do sztychów (pchnięć).
Zdjęcia wernisażu z wystawy można zobaczyć na stronie Stowarzyszenia ROD Wieża 1916 - http://www.wieza1916.pl/