Patron - Antoni Serbeński

Antoni Serbeński (13 grudnia 1886 w Potoku Złotym w woj. tarnopolskim - 5 marca 1957 w Ostrzeszowie) - polski malarz, grafik, pedagog.

Do szkół średnich uczęszczał we Lwowie i w Nowym Sączu. Po maturze rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Teodor Axentowicz i Leon Wyczółkowski. Egzamin końcowy zdał dopiero w 1918 roku - wcześniej jego nauka została przerwana przez wybuch I wojny światowej i przymusowe wcielenie do wojska austriackiego. W latach 1918-1920 ochotniczo służył w wojsku polskim.

W latach 1920-1931 był nauczycielem w wielkopolskich szkołach: w Rawiczu, w Gimnazjum Męskim w Inowrocławiu (nawiązał tam znajomość z Janem Kasprowiczem), w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestniczył w pracach przygotowawczych do poznańskiej Wystawy Krajowej w 1929 roku. W 1931 roku osiadł na stałe w Ostrzeszowie, gdzie oddał się całkowicie pracy twórczej. W latach 1941-1942 prowadził tam tajne nauczanie, a w 1943 został wywieziony na roboty za odmowę namalowania portretu Adolfa Hitlera.

Zajmował się głównie malarstwem i grafiką (przede wszystkim drzeworytnictwem). Tematem jego prac były najczęściej krajobrazy i obiekty architektoniczne okolic Ostrzeszowa, Ostrowa i Kępna, portrety i martwe natury (kompozycje kwiatowe). Zaprojektował także polichromię w auli ostrowskiego Gimnazjum Męskiego. Żył skromnie. Zmarł na nowotwór. Pochowano go na cmentarzu w Ostrzeszowie.

W 2005 r. rozpoczęły się prace nad filmem o Antonim Serbeńskim, ukończone w roku 2007. W Ostrowie Wlkp. i w Ostrzeszowie uhonorowany został ulicą jego imienia. W 2006 r. Rada Miejska Ostrzeszowa podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2007 Rokiem Antoniego Serbeńskiego.