Sprawozdanie z działalności Muzeum w roku 2019, 2018, 2017

2019

W roku 2019 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

 • do końca lutego prezentowana była otwarta 9 grudnia 2918 r. wystawa POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z ZIEMI OSTRZESZOWSKIEJ. Poza fotograficznymi  portretami powstańców zobaczyć można obrazy autorstwa Edwarda Haladyna przedstawiające potyczki pod Rogaszycami, Parzynowem, Korzeniem oraz portrety dowódców frontu ostrzeszowskiego autorstwa Janusza Olechnowicza.
 • "Z DZIEJÓW OSTRZESZOWSKICH KÓŁ POLSKIEGO ZWIĄZKU EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW".  

3 marca - 8 maja 2018

Zasadniczą część ekspozycji stanowiły kroniki i plansze informujące o działalności poszczególnych kół, a uzupełnieniem są obrazy. Autorzy prac plastycznych to Jerzy Wiedemann - długoletni przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI  w Ostrzeszowie oraz nieżyjący już Henryk Reif, który członkiem PZERiI nie był, ale jako sympatyk brał udział w organizowanych przez Związek imprezach.

Na wernisażu dyrektor OCK Artur Derewiecki wręczył przedstawicielom Kół pamiątkowe dyplomy, a burmistrz Patryk Jędrowiak albumowe wydawnictwo pt. "Lubię Ostrzeszów".

 • wystawa jubileuszowa: MUZEUM REGIONALNE W OSTRZESZOWIE IM. WŁADYSŁAWA GOLUSA 1969 - 2019

18 maja – 13 październik  2019

Otwarcie wystawy odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji NOC W MUZEUM i połączone było z okolicznościowym koncertem, który uświetnił uroczystość jubileuszową. Już dawno żadne wydarzenie organizowane w ostrzeszowskim Ratuszu nie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Podwójna okazja sprawiła, że na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko stali bywalcy, ale też osoby, które z różnych powodów goszczą tam rzadziej. W efekcie, sala ślubów z trudem pomieściła wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego wieczoru na zwiedzaniu i wspominaniu. Atrakcją dodatkową był, bardzo ciepło przyjęty przez publiczność koncert mistrza akordeonu Tomasza Drabiny, który zaprezentował m.in. argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki i melodie bałkańskie. Po zakończeniu występu głos zabrała kierownik Mirosława Rzepecka, która przypomniała zebranym historię Muzeum Regionalnego.

Jubileusz stał się okazją do tego, by uhonorować tych, którzy na przestrzeni ostatniego półwiecza budowali świetność Muzeum Regionalnego. Na grobach nieżyjących zapłonęły znicze, a pozostali odebrali specjalnie na tę okazję przygotowane upominki. Pamiątkowe zegary trafiły do rąk J. Janasa, Jana Taylora, Jana Marka Cieplika, Stanisława Wabnica, Pawła Komorowskiego, Stanisława Kulawiaka i Grzegorza Kosmali. Bez nich muzealne zbiory nie byłyby tak bogate, a wystawy tak ciekawe. Ponadto zwiedzającym udostępniono dwie okolicznościowe ekspozycję. Na pierwszej zgromadzono fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia ostatniego 50-lecia, w tym historyczną wizytę premiera Norwegii Jensa Stoltenberga w 2007 roku. Była ona efektem działań zapoczątkowanych na początku lat 80. XXw. przez śp. Eyvindta Grundta, Norwega, którego pamięci poświęcono drugą z jubileuszowych wystaw. Trafił do Ostrzeszowa badając wojenne losy swojego ojca i głównie dzięki niemu powstała tutaj w 1996 roku stała ekspozycja „Jeńcy norwescy w oflagu XXIC”. Jak na urodziny przystało, podczas sobotniej uroczystości nie zabrakło kwiatów, prezentów i życzeń,  a także okazałego tortu dla wszystkich gości. Dodajmy, że obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego
w Ostrzeszowie jest ponad 9.000 eksponatów. Większość z nich to dary mieszkańców Ostrzeszowa i osób, których życiowe drogi połączyły się z tym miastem.

 • wystawa MIASTO ZA DRUTAMI 1939-1945

20 października - 1 grudnia 2019

 

Na wystawie prezentowane są materiały obrazujące:

- przygotowania do wojny - kopanie rowów obronnych w okolicy Ostrzeszowa,

- nadciągające wojska niemieckie, pojawienie się obwieszczeń i rozporządzeń okupanta,

- zmieniające się oblicze miasta - zmiana szyldów i oznakowań na budynkach,

- proces tworzenia obozów jenieckich, wielonarodowość więzionych w nich ludzi, pomoc niesioną uwięzionym przez mieszkańców miasta,

- historię ojca Maksymiliana Kolbe i zakonników z Niepokalanowa

- Ostrzeszów w obrazach jeńców norweskich.

Uzupełnieniem do prezentowanych dokumentów i fotografii są między innymi: okupacyjne dowody tożsamości, pamiętniki sanitariuszek, rzeźby jeńca francuskiego, podarowane Muzeum przez p. Ignacego Mosia eksponaty dot. ojca Maksymiliana Kolbe, archiwalia dot. eksterminacji Żydów i księży, broszury i książki...

 

 • wystawy pokonkursowe: OZDÓB CHOINKOWYCH W STYARYM STYLU I SZPOEK BOŻONARODZEBIOWYCH

8 XII 2019 – 9 II 2020 r.

Na   wystawie prezentowane były zestawy ozdób choinkowych  wykonane przez dorosłych  (15 autorówz Ostrzeszowa, Marszałek, Grabowa nad Prosną, Olszyny i Siedlikowa) oraz 36 szopek bożonarodzeniowych, które oceniono w kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym,  dzieci w wieku szkolnym,  rodzin.

Jury podziękowało uczestnikom konkursów  za  poświęcony czas i przypomnienie sposobów wykonania ozdób oraz dekorowania świątecznych drzewek oraz pogratulowało przedszkolakom, uczniom
i rodzinom, które zaangażowały się  w wykonanie szopek  pomysłów, rozwiązań technicznych i wykorzystania bardzo różnorodnych materiałów.

W marcu we współpracy z Bolesławem Grobelnym odbyła się kolejna IV edycja DNIA CHŁOPA. Na spotkaniu zaprezentowane zostały humorystyczne wiersze i zagadki dotyczące obecnych i dawnych mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej.

W maju Muzeum i wieżę zamkową zwiedzili uczestnicy Zlotu Starych Pojazdów. W konkursie dla uczestników zlotu kilka pytań dotyczyło historii Ostrzeszowa oraz wystaw prezentowanych w Muzeum.

W czasie wakacji odbywały się cyklicznie warsztaty czerpania papieru oraz wyświetlane były bajki na ścianie z zabytkowego rzutnika „ANIA”. Z dużym udziałem Muzeum przebiegał Plener Malarski im. Antoniego Serbeńskiego, w dniach 27-28 lipca przed budynkiem ratusza odbył się PIKNIK ARTYSTYCZNY oraz we współpracy z panem JACKIEM SZKUDLARKIEM i prowadzoną przez niego MODELARNIĄ  SZKUTNICZĄ PRZY SZKOLE PODST. NR 1 przeprowadzono dwudniowe szkolenie i zawody modelarskie. Efektem współpracy z Artystami uczestniczącymi w Plenerze będą zaplanowane na 2020 rok wystawy twórczości Marii Gostylli Pachuckiej i Stanisława Babczyńskiego.

W październiku we współpracy z Poznańskim Klubem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej oraz TPZO Ostrzeszów zorganizowane zostało spotkanie W KRĘGU RODZINNYM ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO. Uczestniczyli w nim potomkowie rodzeństwa naszego mistrza z różnych stron Polski. Genealogię Serbeńskich przedstawił Marek Makieła, a przewodnikiem wycieczki po mieście i okolicy był
p. Bohdan Ogrodowski.

 W 2019 roku wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 5162 osoby. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 32 warsztaty i  39 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1679 osób.  

 

 

 

  2018

W roku 2018 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

 • do końca lutego prezentowana była otwarta w grudniu 2017 r. wystawa porcelanowych lalek pani Teresy Waydowicz. Kolekcja liczy około 1300 eksponatów i jest jedną z największych  w Europie. Jej uzupełnieniem są  akcesoria takie jak:  wóz cygański, powozy, filiżanki, huśtawki, foteliki czy też mebelki. Na ostrzeszowskiej wystawie zaprezentowano blisko 500 lalek.
 • od kwietnia do czerwca AKWARELOWE IMPRESJE (50 obrazów) udostępnił Klaudiusz Pohl.  Artysta  urodził się 10.06.1971 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Do 1990 roku dorastał i wychowywał się w Ostrzeszowie. Dzięki mamie Sławomirze POHL, osobie o dużej kulturze osobistej i uwielbieniu dla sztuki, dorastał podziwiając dzieła malarzy zgromadzone w albumach domowej biblioteki. Po ojcu Piotrze POHL odziedziczył zainteresowanie do rysunku i malowania.        
      W 1992 r. ukończył Technikum Budowlane w Kaliszu. W 1993 roku rozpoczął służbę wojskową, którą zakończył w 2018 roku, po 25 latach. W 2008 roku ukończył Warrior Leader Course na NCO Academy 7'th US Army. W czasie służby brał udział w misji PKW Afganistan, skąd pochodzą obrazy olejne „Mały nosiwoda”, „Afgańskie dziewczynki” i „Kram na Hadżi”. Obecnie mieszka i tworzy w Gorzowie Wlkp.
      W styczniu 2017 roku dołączył do internetowej grupy 100 Waterkolors zajmującej się popularyzacją techniki akwarelowej w Polsce. W ciągu roku namalował ponad sto akwareli ćwicząc i zgłębiając różne techniki i materiały. W lutym 2018 roku jego praca pt. ”Smutna” zdobyła w konkursie internetowym pierwsze miejsce spośród ponad 250 prac akwarelistów – amatorów. Inna praca  - „Melancholia” zakwalifikowała się aby reprezentować Polskę na  międzynarodowej wystawie akwarelowej, mającej się odbyć w maju 2018r. w Fabriano we Włoszech.
 • od lipca do końca października w Ratuszu unosił się piernikowy aromat, a oglądać było można wypożyczoną z Torunia  wędrującą wystawę ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA. Eksponowana na niej była makieta kupieckiego żaglowca, stara piekarnia, sklep, różnej wielkości drewniane formy do pierników, przyprawy …. Najważniejszą częścią była kuchnia, w której w czasie trwania wystawy odbywały się warsztaty pieczenia pierników dekoracyjnych i poczęstunek. Wszyscy zwiedzający mogli skosztować „katarzynek” dostarczonych przez Fabrykę Pierników KOPERNIK w Toruniu. Możemy się pochwalić naszą – ostrzeszowską foremką, którą wyrzeźbił pan Wiesław Derendal. Forma przedstawia herb naszego miasta. Jako pierwsi "opierniczeni" - czyli obdarowani piernikami z herbem zostali ostrzeszowscy burmistrzowie i radni.

          Za pomoc w organizacji wystawy złożono podziękowania:

         - firmie MAYR POLSKA, dzięki której wystawa została przewieziona z Ciechanowa do Ostrzeszowa;
         - strażakom z KP PSP i OSP Ostrzeszów - za pomoc w przenoszeniu ciężkich eksponatów;
         - panu Krzysztofowi Lewandowskiemu z Torunia, który wystawę montował i udzielił nam wskazówek dotyczących oprowadzania i warsztatów,
         - panom Janowi Błochowi i Jerzemu Bojszczakowi za pomoc w montażu ekspozycji.

 • Od 9 listopada do 2 grudnia 2018r. w salach ekspozycyjnych na parterze ratusza pojawiły się zupełnie inne klimaty – wystawa  MODELI ŻAGLOWCÓW, z których większość jest dziełem pana Jacka Szkudlarka, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Prezentowane były także modele uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrzeszowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie oraz Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze, którzy działają w Pracowni Szkutniczej przy SP nr 1. Dopełnieniem wystawy były fotografie obrazujące działalność Jachtklubu ORION oraz łodzie żaglowe typu „optymist”
 • 9 grudnia  została otwarta wystawa POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z ZIEMI OSTRZESZOWSKIEJ. Poza fotograficznymi  portretami powstańców zobaczyć można obrazy autorstwa Edwarda Haladyna przedstawiające potyczki pod Rogaszycami, Parzynowem, Korzeniem oraz portrety dowódców frontu ostrzeszowskiego autorstwa Janusza Olechnowicza.
   

W marcu we współpracy z Bolesławem Grobelnym i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej odbyła się kolejna edycja DNIA CHŁOPA. Także w marcu z inicjatywy Jana Taylora i Muzeum Regionalnego w sali widowiskowej OCK został zorganizowany koncert poświęcony Tadeuszowi Pacanowskiemu pt. „Dzisiaj miałby setne urodziny”. Konferansjerami byli Jerzy Marek Szulczyński i Bolesław Grobelny.

 W maju 2018 r. w ramach NOCY W MUZEUM w sali reprezentacyjnej USC odbył się koncert „MICHAŁ ZATOR – harfa celtycka i śpiew”, a po nim w muzealnej kuchni na parterze ratusza degustacja regionalnych potraw. W tym samym miesiącu w pomieszczeniach Muzeum kolejny raz przeprowadzono akcję honorowego krwiodawstwa, której organizatorami byli strażacy z OSP Ostrzeszów. Krew oddało 48  dawców, od których pobrano 21,600 l. krwi.

W dniu 10 listopada w sali reprezentacyjnej USC odbył się Panel dyskusyjny "Polskie drogi do niepodległości". 11 listopada przed budynkiem ratusza odbył się uroczysty apel i podsumowanie gry WOLNE MIASTO. Organizatorem obu przedsięwzięć był ZHR we współpracy z Ostrzeszowskim Centrum Kultury, korzystając z pomieszczeń Muzeum i USC.


    W 2018 roku wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 7129 osób. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 75 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1875 osób.  Poza zagadnieniami związanymi z wystawami stałymi i czasowymi częstym tematem były warsztaty czerpania papieru. 

 W czasie wakacji dla dzieci cyklicznie odbywały się warsztaty czerpania papieru oraz w oparciu o wystawę czasową warsztaty pieczenia pierników.

 

 

Sprawozdanie z działalności Muzeum w roku 2017

 

Do zadań Muzeum należy gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności badawczej i oświatowej
w zakresie upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym charakterze.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, działające jako wyodrębniona komórka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury realizuje wymienione wyżej zadania przede wszystkim przez udostępnianie zbiorów własnych na wystawach (stałych i czasowych) ukazujących różne zagadnienia z dziejów Ziemi Ostrzeszowskiej, prezentowanie dorobku artystycznego ludzi wywodzących się z tej Ziemi oraz sprowadzanych z innych muzeów.

Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się 9076 eksponatów w działach: sztuki, archeologii, etnografii, historii, numizmatów, techniki, militariów.

Na II piętrze Ratusza znajdują się wystawy stałe:

- OFICEROWIE NORWESCY W OFLAGU XXIC;

- TWÓRCZOŚĆ ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO

- IGNACY MOŚ – SWOJEMU MIASTU.

W roku 2017 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

 • Antoni Serbeński 1886-1957 – malarstwo, rysunek, grafika

11 grudnia 2016 – 2 kwietnia 2017

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 130 rocznicy urodzin i 60 rocznicy śmierci Antoniego Serbeńskiego - absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, urodzonego w Potoku Złotym (Tarnopolszczyzna - Podole, Ukraina).    

    Dużą część ekspozycji stanowiły reprodukcje obrazów wykonane w ramach projektu “Digitalizacja archiwizacja twórczości Antoniego Serbeńskiego ze zbiorów muzealnych i prywatnych poza Ostrzeszowem” (oryginały znajdują się między innymi w Warszawie, Swarzędzu, Poznaniu, Wrocławiu, Oleśnicy, Wadowicach, Ełku, Czernichowie, Kaliszu, Kępnie, Ostrowie Wielkopolskim). Dopełnieniem wystawy były nabytki Muzeum i obrazy ze zbiorów prywatnych. W skrócie wystawę można określić stwierdzeniem - SERBEŃSKI ZNANY I NIEZNANY. Znany - bo eksponowane były m.in. autoportrety ze zbiorów prywatnych
 w Ostrzeszowie oraz muzealnych z Ostrzeszowa i Kalisza; nieznany - bo po raz pierwszy można zobaczyć w muzealnych wnętrzach obrazy z Gostynia, Przygodzic, Kępna i jego okolic, i wiele nieznanych wcześniej motywów ostrzeszowskich.  Zdajemy sobie sprawę z tego, że mimo naszych starań twórczość Antoniego Serbeńskiego w dalszym ciągu nie jest w pełni  zdokumentowana, ale digitalizacja i albumowe wydawnictwo które ukazało się na początku marca 2017 roku są znaczącymi dokonaniami w tej materii.  

 • WYSTAWA MODELI SZKUTNICZYCH Z PRACOWNI JACKA SZKUDLARKA

9 kwietnia – 21 maja 2017

Dzięki panu Jackowi Szkudlarkowi i jego młodym pomocnikom z Modelarni Szkutniczej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrzeszowie oglądać można było nie tylko żaglowce i statki, ale także makietę kopalni, stadionu, londyńskiego mostu, pojazdy wojskowe i wiele innych atrakcji. Dopełnieniem ekspozycji były fotografie ukazujące działalność ostrzeszowskiego Jacht Klubu "Orion". Dodatkową atrakcją dla ostrzeszowian na majowy weekend było ustawienie przed ratuszem basenu  i zawody  modelarskie prowadzone przez p. Szkudlarka i jego podopiecznych. I w tym miejscu dziękujemu OSP Ostrzeszów, za napełnienie basenu wodą.

 • "DŁUTAMI MALOWANE" - WYSTAWA LINORYTÓW EDWARDA HALADYNA

28 maja 6 sierpnia 2017

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 10 rocznicy śmierci artysty. W 2008 r.
w Muzeum  prezentowana była przekrojowa wystawa twórczości E. Haladyna,  w 10 rocznicę śmierci  skupiono się na linorytach sławiących znane i nieznane miejsca naszej małej ojczyzny. Obrazy pochodziły ze zbiorów naszego Muzeum oraz z ostrzeszowskich kolekcji prywatnych.

 • SZABLE IMIENNE OFICERÓW ZWIĄZANYCH Z WIELKOPOLSKĄ 1918 - 1939 ze zbiorów Pawła Komorowskiego

15 sierpnia – 8 października 2017

Na wystawie prezentowane były biogramy trzydziestu  polskich oficerów związanych  z Wielkopolską oraz dedykowane im egzemplarze białej broni.

 • II REGIONALNA WYSTAWA FOTOGRAFÓW OSTRZESZÓW 2017

15 października – 3 grudnia 2017

Wernisaż wystawy połączony był  z finałem konkursu dla młodzieży „Moje miejsce, mój czas”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 w Ostrzeszowie wraz z Powiatem Ostrzeszowskim oraz Miastem i Gminą Ostrzeszów. Na wystawie prezentowano prace 28 autorów – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Swoje prace zaprezentowali także jurorzy konkursu „Moje miejsce – mój czas": prof. Piotr Chojnacki,  Andrzej Rutyna i Stanisław Kulawiak.

 • "NIEZAPOMNIANY ŚWIAT DZIEWCZĘCYCH LAT"
  WYSTAWA LALEK PORCELANOWYCH Z KOLEKCJI TERESY WAYDOWICZ

   10 grudnia 2017 - 18 lutego 2018

   Zbiór porcelanowych lalek pani Teresy Waydowicz liczy około 1300 eksponatów i jest jednym z największych  w Europie. Jego uzupełnieniem są  akcesoria takie jak:  wóz cygański, powozy, filiżanki, huśtawki, foteliki czy też mebelki. Na ostrzeszowskiej wystawie zaprezentowano blisko 500 lalek, których część została wyeksponowana
w kuchennym kredensie przekazanym do Muzeum przez pana Leszka Stefańskiego. Kredens i inne kuchenne meble do dawnej świetności przywrócili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 pod opieką p. Leszka Korzańskiego

W dniu 21 maja 2017 r. w pomieszczeniach Muzeum kolejny raz odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, której organizatorami byli strażacy z OSP Ostrzeszów. Do ratusza przybyło ponad 50 dawców, od których pobrano blisko 20 litrów krwi.

  W dniu 3 grudnia w Muzeum odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe z okazji 60-lecia Koła Miejskiego Polskiego Związku Filatelistów im. Antoniego Serbeńskiego. Zaprezentowano na nim okolicznościową wystawę oraz uruchomiono stoisko z wydawnictwami jubileuszowymi.

    Wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 6491 osób. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 66 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1650 osób.  Częstym tematem były warsztaty czerpania papieru, a w czasie wakacji letnich poza warsztatami czerpania papieru prowadzone były zajęcia pod nazwą „Pyrkoryty, czyli grafika po ostrzeszowsku” – uczestnicy zapoznawali się z technikami graficznymi na podstawie twórczości ostrzeszowskich artystów Serbeńskiego i Haladyna, a następnie sami tworzyli grafikę, której matrycę stanowił ziemiak. „Pyrkorytnicze” warsztaty przeprowadzone zostały również poza siedzibą Muzeum w Przedszkolu nr 1.