Sprawozdanie z działalności Muzeum w roku 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017

2023

Według definicji do zadań Muzeum należy gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności badawczej i oświatowej w zakresie upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym charakterze.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, działające jako wyodrębniona komórka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury realizuje wymienione wyżej zadania przede wszystkim przez udostępnianie zbiorów własnych na wystawach (stałych i czasowych) ukazujących różne zagadnienia z dziejów Ziemi Ostrzeszowskiej, prezentowanie dorobku artystycznego ludzi wywodzących się z tej Ziemi oraz sprowadzanych z innych muzeów.

Na dzień 31 grudnia 2023 r. w zbiorach Muzeum znajdowało się 9.631 eksponatów.

Wystawy stałe, czasowe i wieżę zamkową zwiedziło łącznie 5.230 osób, na facebookowym profilu Muzeum zostały opublikowane 264 posty informujące o działalności.

Nasze odsłony na stronie osiągnęły 214.292.

Na II piętrze Ratusza znajdują się wystawy stałe:

- EYVIND GRUNDT W OSTRZESZOWIE

- OFICEROWIE NORWESCY W OFLAGU XXI C;

- TWÓRCZOŚĆ ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO

- IGNACY MOŚ – SWOJEMU MIASTU.

Z uwagi na to, że zbiory muzealne znacznie przewyższają możliwości ekspozycyjne pomieszczeń zawartość wystaw stałych jest częściowo wymieniana.

Na parterze budynku eksponowane były wystawy czasowe:

  1.  ZWIERZĘTA PRZEKLĘTE – WILK. Wystawa ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, której celem było pokazanie informacji o wilkach, ich środowisku, sposobie odżywiania, naturalnych wrogach, tępieniu w latach powojennych, badaniach i ochronie  gatunkowej, wilkach w literaturze, medycynie ludowej…

 

  1. OSTRZESZOWSKIE RZEMIOSŁO. Wystawa, która została przygotowana w wielkim zakresie, dzięki wielu mieszkańcom Ostrzeszowa. Prezentowaliśmy na niej ginące zawody, takie jak: stolarz, cieśla, pszczelarz, zdun, garncarz, bednarz, piekarz, rzeźnik, fotograf, zegarmistrz, fryzjer, krawiec, szewc. 

 

  1. MIKOŁAJ KOPERNIK - ŻYCIE I DZIEŁO. Ekspozycja przygotowana na podstawie materiałów Państwowej Akademii Naukowej w Warszawie. Przedstawiała życie i dzieło Mikołaja Kopernika, którego w 2023 roku obchodziliśmy 550. rocznicę narodzenia. 

 

  1. LASCAUX W GOBELINACH. Kolejna, już trzecia wystawa Marii Gostylli Pachuckiej w naszym Muzeum. Ukazująca prehistoryczną grotę Lascaux we Francji. Gobeliny p. Marii prezentowały naskalne rysunki, które zostały namalowane przez pradawnych mieszkańców jaskini.

 

  1. OKOLICE AUTENTYZMU. FOTOGRAFIA STANISŁAWA KULAWIAKA - 50-LECIE TWÓRCZOŚCI. Wystawa wybitnego ostrzeszowskiego fotografa - Stanisława Kulawiaka, ukazująca kunszt jego dorobku artystycznego, była prezentowana w naszym Muzeum od 8 października do końca listopada. Przyciągała przede wszystkim artystów- fotografików, ale także młodych adeptów fotografii. 

 

  1. IKONY AGNIESZKI MRÓZ, GOBELINY MARII GOSTYLLI PACHUCKIEJ. Czwarta wystawa p. Marii i pierwsza Agnieszki Mróz, to ciekawe połączenie dwóch artystycznych światów, które połączył wspólny temat - ikony. Agnieszka Mróz prezentuje ikony wykonane na drewnianych deskach techniką tempery jajecznej, natomiast Maria Gostylla Pachucka ukazała je w formie gobelinów. Wystawę można nadal podziwiać w naszym Muzeum do 3 marca 2024 r.

 

  MUZEALNE ZAJĘCIA DLA DZIECI W CZASIE FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH:

w oparciu o wystawę “Zwierzęta Przeklęte - Wilk”

  • nie taki wilk straszny, jak go malują - czyli malowanie na szkle;
  • wilki nitką malowane - czyli sztuka string art;
  • inspirowane bajkami o wilkach - czyli słuchanie bajek i malowanie wilków;

w oparciu o wystawę “Lascaux w gobelinach”

  • skarby groty Lascaux - czyli prehistoryczne rysunki naskalne;
  • kwiatowe i gobelinowe zakładki do książek;

 

  • walentynkowe czerpanie papieru;
  • Legenda o Siedlikowie - czyli spotkanie z twórcami książki “Legenda o Siedlikowie”;
  • wakacje z kaligrafią - czyli warsztaty kaligraficzne z Zuzanną Chróścik;
  • zamkowe spotkania z legendą.

W połowie maja odbyła się kolejna edycja Nocy w Muzeum, w tym roku zorganizowana we współpracy z Centrum Wiedzy i Nowych Technologii (CWiNT). Podczas Kosmicznej Nocy w Muzeum można było wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych na ten dzień. Pierwszą z nich, która przyciągnęła wielu uczestników była akcja ZWIEDŹ WSZYSTKIE I ZDOBĄDŹ NAGRODY, która miała na celu zwiedzenie czterech muzeów: 

  • Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie im. Władysława Golusa, 
  • CWiNT - Muzeum im. Jana Pawła II,
  • Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego w Kraszewicach,
  • Izba Pamiątek w Centrum Kultury w Grabowie nad Prosną.

Cała akcja trwała od godziny 11.00 do 00.00.

Kolejnym z niesztampowych wydarzeń zaplanowanych podczas Nocy w Muzeum 2023 była możliwość zwiedzenia “gabinetu Burmistrza Jana Dirski” - pierwszego burmistrza w wolnej Polsce. 

Prócz takich atrakcji na ostrzeszowskim rynku przygotowaliśmy seans filmowy dla najmłodszych. Film opowiadał historię życia i dzieła Mikołaja Kopernika. W 2023 roku obchodziliśmy 550. rocznicę narodzin naszego uczonego. 

W sierpniu zorganizowaliśmy Ostrzeszowski Festyn Historyczny, który w tym roku nosił nazwę “Nad naszą wsią przeleciał meteoryt”, co nawiązywało do dwóch wydarzeń:  meteorytu, który w 1907 roku spadł w lasach naszego powiatu oraz do uczczenia 550. rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika. W trakcie festynu można było wziąć udział w I Turnieju Szachowym “Królewska Wieża” Ruch Gwiazd organizowanym przez Sekcję Szachową Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, a także IV Biegu Ulicznym. Pod Gwiazdami (Jestem Aktywny w Ostrzeszowie) i Marsz Nordic Walking Pod Gwiazdami organizowany przez Miasto i Gminę Ostrzeszów. Ogromną atrakcją stała się gra terenowa “W poszukiwaniu meteorytu”, która została połączona z Piknikiem Średniowiecznym. Organizatorem pikniku było Stowarzyszenie Sport i Zdrowie OLIMP. 

W listopadzie oczywiście wielkie obchody Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem WOLNE MIASTO. Zorganizowaliśmy plenerową lekcję historii NA POMOC KRÓLOWI - udział wzięło ponad 380 uczniów. Pomogliśmy w przeprowadzeniu Królewskiego Turnieju Strzeleckiego organizowanego przez ZHR Ostrzeszów we współpracy ze Stowarzyszeniem Sport i Zdrowie OLIMP. Podczas 11 listopada wspólnie z ZHR Ostrzeszów tworzyliśmy  12. edycji gry miejskiej  pt. „Wschodzące Mocarstwo”.

W grudniu zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego:

  • konkurs na najpiękniejszą bombkę choinkową z materiałów przygotowanych przez organizatorów (przedszkolaki, dzieci do klasy IV, dzieci do klasy VIII);
  • biżuteria z guzików;
  • kolorowanie aniołów;
  • świąteczne życzenia i list do św. Mikołaja.

2022

 

Według definicji do zadań Muzeum należy gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności badawczej
i oświatowej w zakresie upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym charakterze.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, działające jako wyodrębniona komórka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury realizuje wymienione wyżej zadania przede wszystkim przez udostępnianie zbiorów własnych na wystawach (stałych i czasowych) ukazujących różne zagadnienia z dziejów Ziemi Ostrzeszowskiej, prezentowanie dorobku artystycznego ludzi wywodzących się z tej Ziemi oraz sprowadzanych z innych muzeów.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. w zbiorach Muzeum znajdowało  się 9.482 eksponatów w działach: sztuki, archeologii, etnografii, historii, numizmatów, techniki, militariów.

Wystawy stałe, czasowe i wieżę zamkową zwiedziło łącznie 5.786 osób, na facebookowym profilu Muzeum zostało opublikowanych 168 postów informujących o działalności, ich zasięg to 164.615  odbiorców.

Na II piętrze Ratusza znajdują się wystawy stałe:

- EYVIND GRUNDT W OSTRZESZOWIE

- OFICEROWIE NORWESCY W OFLAGU XXIC;

- TWÓRCZOŚĆ ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO

- IGNACY MOŚ – SWOJEMU MIASTU.

Z uwagi na to, że zbiory muzealne znacznie przewyższają możliwości ekspozycyjne pomieszczeń zawartość wystaw stałych jest częściowo wymieniana.

Na parterze budynku eksponowane były wystawy czasowe:

  1. Skarb z Siedlikowa – ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Prezentacja na planszach odnalezionego w 1880 r. w Siedlikowie skarbu - kilkuset srebrnych denarów rzymskich, sztabek srebra oraz srebrnej biżuterii.
  2. Ptaki na tkaninach i akwarelach – twórczość Marii Gostylli Pachuckiej – uczestniczki Pleneru Malarskiego im. A.Serbeńskiego, która kolejny raz udostępniła swoje dzieła ostrzeszowskiemu Muzeum.
  3. Marek Lapis „GRANICE BARW” – wystawa fotograficzna obrazująca, jak widzą świat osoby z dużymi wadami wzroku.
  4. 25 lat pielgrzymowania na Jasną Górę – podsumowanie działalności sportowej Włodzimierza Juszczaka i jubileuszu ostrzeszowskiej pielgrzymki biegowej.
  5. HONOR I OJCZYZNA – wystawa szabli imiennych, które należały do 25 przedwojennych generałów, między innymi: Władysława Andersa, Józefa Zająca, czy Władysława Sikorskiego
    z kolekcji Pawła Komorowskiego
  6.  ZWIERZĘTA PRZEKLĘTE – WILK. Wystawa ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, której celem było pokazanie informacji o wilkach, ich środowisku, sposobie odżywiania, naturalnych wrogach, tępieniu w latach powojennych, badaniach i ochronie  gatunkowej, wilkach w literaturze, medycynie ludowej...

              WYSTAWY PLENEROWE:

  • STARY OSTRZESZÓW NA POCZTÓWKACH I FOTOGRAFIACH, we współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 
  • W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH - 125. rocznica powstania Ostrzeszowskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”, na zamkowym dziedzińcu

               MUZEALNE ZAJĘCIA DLA DZIECI W CZASIE FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH:

  • laurki dla Babć i Dziadków wykonane w czasie warsztatów czerpania papieru,
  • spotkanie z autorkami książki „Mrówka Paker” - Katją Dembską i Beti Michalak,
  • dawne gry planszowe z Babcią i Dziadkiem,
  • malowanie zabytków Ostrzeszowa na szkle,
  • układanie puzzli z drzeworytów A. Serbeńskiego
  • tworzenie pamiątkowych magnesów, gobelinowych zakładek, guzikowych cudów
  • zamkowe spotkania z legendą.

W połowie maja odbyła się kolejna edycja Nocy w Muzeum, tym razem na zamkowym dziedzińcu  z udziałem p. Witolda Pelki,  czyli Noc w Muzeum z kabaretem HAK.

W czerwcu, również na zamkowym dziedzińcu z Haladynem i Serbeńskim „powędrowaliśmy” śladami obu artystów szlakiem zabytków architektury sakralnej południowej Wielkopolski.

W sierpniu wraz z Miastem i Gminą Ostrzeszów i  Aktywnym Ostrzeszowem współorganizowaliśmy  III Bieg Jestem Aktywny w Ostrzeszowie  - „Bieg Sokoła” oraz „Sokoły wędrowne” – spacer nordic walking, 

W październiku na Rynku można było oglądać częściowe zaćmienie Słońca, dzięki specjalistycznemu sprzętowi z obserwatorium  CWINT w Parzynowie. Wydarzeniu towarzyszył wykład pana Piotra Duczmala.

W listopadzie zorganizowaliśmy plenerową lekcję muzealną O GENERALE ANDERSIE  - udział wzięło ponad 400 uczniów oraz współorganizowaliśmy  grę miejską WOLNE MIASTO pt. „Gdzie jest generał”.

W grudniu z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Ostrzeszów im. Stanisława Czernika i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej zorganizowaliśmy Dzień Regionalisty. Gościem specjalnym była p. Aleksandra Hołubecka-Zielnica, autorka m. in. sycowskich legend i opowieści oraz książki W cieniu wojen. Z pamiętników uchodźców i wspomnień zesłańców na Sybir”, w której są wspomnienia mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego.

Świątecznym akcentem był konkurs na ozdoby choinkowe Z DARÓW NATURY, nagrody dla uczestników ufundowało Miasto i Gmina Ostrzeszów, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie oraz Nadleśnictwo Przedborów. Prace konkursowe prezentowane były na drzewach i latarniach znajdujących się przed ratuszem.

2021

    Według definicji do zadań Muzeum należy gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności badawczej i oświatowej w zakresie upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym charakterze.

    Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, działające jako wyodrębniona komórka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury realizuje wymienione wyżej zadania przede wszystkim przez udostępnianie zbiorów własnych na wystawach (stałych i czasowych) ukazujących różne zagadnienia z dziejów Ziemi Ostrzeszowskiej, prezentowanie dorobku artystycznego ludzi wywodzących się z tej Ziemi oraz sprowadzanych z innych muzeów.

    Na dzień 31 grudnia 2021 r. w zbiorach Muzeum znajdowało  się 9.449 eksponatów w działach: sztuki, archeologii, etnografii, historii, numizmatów, techniki, militariów.

    Wystawy stałe, czasowe i wieżę zamkową zwiedziło łącznie 3.306 osób, na profilu Muzeum zostało opublikowanych 148 postów, ich zasięg to 119.604  odbiorców.

    Na II piętrze Ratusza znajdują się wystawy stałe:

- EYVIND GRUNDT W OSTRZESZOWIE

- OFICEROWIE NORWESCY W OFLAGU XXIC;

- TWÓRCZOŚĆ ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO

- IGNACY MOŚ – SWOJEMU MIASTU.

    Z uwagi na to, że zbiory muzealne znacznie przewyższają możliwości ekspozycyjne zawartość wystaw stałych jest częściowo wymieniana.

    Ponieważ do połowy maja nie było możliwości zwiedzania muzealnych wystaw od początku roku działalność wystawiennicza i edukacyjna prezentowana  była za pomocą mediów społecznościowych na profilu Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie.

    Tematy, które  cieszyły się największym zainteresowaniem to:

  • Pamięć o powstaniu wielkopolskim + Błędy i mity dot. Powstania wielkopolskiego opracowane przez Marka Makiełę           -              9600 odbiorców
  • Puzzle z zimowymi obrazami A.Serbeńskiego                               -              684 odbiorców
  • Wystawa B. Szmaja TRANSFORMACJA                                             -              2037 odbiorców; wystawa prezentowana była również w Muzeum Reg. w Sycowie
  •  Kobiety i dziewczynki w malarstwie Serbeńskiego                    -              1700 odbiorców
  • OSTRZESZÓW W MALARSTWIE I GRAFICE   – prezentacja prac i autorów      -              18.388 odbiorców

    NOC W MUZEUM - 14 maja 2021, ze względu na okoliczności przeprowadzona na zewnątrz - na Rynku przed ratuszem. Po zapadnięciu zmroku odbyła się  projekcja filmu ANTONI SERBEŃSKI  oraz spotkanie z reżyserem Andrzejem Mosiem i autorem muzyki Jakubem Kotowskim. Na uczestnikach duże wrażenie zrobiła zbieżność czasu na ekranie i ratuszowym zegarze. Pytano nas czy to zamierzony efekt.

    W czasie wakacji letnich w Muzeum odbywały cykliczne zajęcia:

* WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU - „NA ZIOŁOWO”  - z  wykorzystaniem suszonych liści melisy, mięty, winobluszczu, krwawnika …

* PYRKORYTY NA CZERPANYM PAPIERZE – prosty sposób na grafikę – matryca to ziemniak,

* „MUZEUM PRZYCIĄGA JAK MAGNES” – samodzielne wykonanie pamiątkowego magnesu,

* ZAMKOWE SPOTKANIA Z LEGENDĄ OSTRZESZOWSKĄ - na dziedzińcu.

Ponadto na parterze ratusza prezentowane były wystawy czasowe:

*KAMIENIE MIKORZYŃSKIE - ze zbiorów Muzeum Ziemi kępińskiej

*OSTRZESZÓW – PRZESTRZEŃ I CZAS –fotografie Dariusza Wrzalskiego i Władysława Grafa

*ŚLADAMI MISTRZA – Antoni BAJERLEIN – koledzy i uczniowie /fotograficzna/

    Ostatnim  działaniem w 2021 roku był Konkurs na EKOLOGICZNE OZDOBY CHOINKOWE organizowany we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Ostrzeszów, Starostwem Powiatowym oraz Spółką EKO-REGION z Bełchatowa. Nagrody zostały wręczone w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

2020

    Na dzień 31 grudnia 2020 r.  w zbiorach Muzeum było 9.429 eksponatów w działach: sztuki, archeologii, etnografii, historii, numizmatów, techniki, militariów.

    Wystawy stałe, czasowe i wieżę zamkową zwiedziło łącznie 1828 osób, na profilu Muzeum zostało opublikowanych 207 postów, ich zasięg to 164.367 odbiorców.

   W czasie ferii zimowych prowadzone były warsztaty „Guzik z pętelką” – dzieci mogły nauczyć się trudnej sztuki przyszywania guzików lub własnoręcznie wykonać guzikową ozdobę: guzikoludka, korale, bransoletkę, guzikowy obrazek. W warsztatach uczestniczyły poza dziećmi z Ostrzeszowa dwie grupy dzieci, które przyjechały do Muzeum w ramach akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie ZACHARZEW 2000.

    W Muzeum odbyło się spotkanie z Katją Dembską i Beti Sokaluk - autorkami Bajek Bazylii
i Bajek Czerwonego Czajnika. Po wysłuchaniu bajki każde dziecko (z pomocą rodzica, lub bez) zrobiło z kolorowego brystolu jej bohatera.

   10 marca po raz piąty w Muzeum odbyło się spotkanie - DZIEŃ CHŁOPA, na którym Bolesław Grobelny zaprezentował swoje wiersze, zagadki i fraszki poświęcone mieszkańcom Ostrzeszowa i okolicy.

     Od połowy marca do połowy maja, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne muzeum było nieczynne dla zwiedzających. Na muzealnym profilu publikowane były prezentacje,  wspomnienia poświęcone różnym zagadnieniom z działalności Muzeum – między innymi stałym i czasowym wystawom eksponowanym na parterze i II piętrze ratusza oraz w zamkowych piwnicach, okolicznym zabytkom, artystom, przesądom i zwyczajom z naszego regionu, konkursy m. in. W układaniu na czas puzzli z obrazów A. Serbeńskiego.  Przypomniane zostały spisane przez patrona Muzeum Władysława Golusa baśnie i legendy ostrzeszowskie ilustrowane przez Edwarda Haladyna. Wykorzystując obrazy Antoniego Serbeńskiego i Edwarda Haladyna „odbyliśmy wędrówkę” Szlakiem architektury sakralnej Południowej Wielkopolski.

     W Muzeum zostały 2 filmy z cyklu #kulturalnie w kwarantannie# - o domowym wyrobie papieru czerpanego, oraz w muzealnej kuchni – przepis na zdrowy deser - pieczone jabłka.

     Tematem wakacyjnych spotkań w Muzeum  były komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego prezentowane na dużym ekranie, pokazy czerpania papieru, guzikowe zabawy, w pochmurne dni – układanie puzzli z drzeworytami A. Serbeńskiego  oraz ostrzeszowskie legendy w zamkowych murach.

    W pierwszym tygodniu września odbyło się spotkanie – „Dzień pamięci deportowanych do niemieckich obozów koncentracyjnych mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej”, zorganizowane z inicjatywy  i we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, a szczególnie jego Poznańskim Klubem. Zasadnicza część Dnia Pamięci, w którym uczestniczyło ponad 60 osób z Ostrzeszowa i różnych stron Polski odbyła się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Po konferencji ilustrowanej prezentacjami oraz wystawą ze zbiorów Muzeum przedstawiającą portrety więźniów obozów w Gusen, Mauthausen i Dachau, autorstwa więźnia Stanisława Walczaka, nastąpiło zwiedzanie Muzeum i wieży zamkowej oraz podsumowanie spotkania – w gronie organizatorów.

   W grudniu z Muzeum „wywędrowały” szopki bożonarodzeniowe, które zostały w magazynie po odbytym rok wcześniej konkursie i wystawie pokonkursowej. 27 szopek zostało przekazanych w dalsze użytkowanie mieszkańcom Ostrzeszowa i okolicy.

   W roku 2020 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

- od 16 lutego 2020 r. Akwarele i gobeliny Marii Gostylli Pachuckiej - uczestniczki plenerów plastycznych im. Antoniego Serbeńskiego organizowanych przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury.  Artystka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960r.  Uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należy do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Jako dziecko, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym. Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów.   Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury. 

- od 9 sierpnia do 20 września w salach ekspozycyjnych na parterze ratusza można było z zachowaniem reżimu sanitarnego zwiedzać dwie wystawy: „100 lat zaślubin polski z morzem w Pucku”, której patronował m. in. Rektor Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a organizacyjnie przedsięwzięcie wspierał ostrzeszowianin komandor por. rezerwy Maciej Janiak (przewodniczący Rady Budowy Okrętów). Druga wystawa opowiadała o generale Józefie Hallerze, któremu w 1925 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Ostrzeszowa, działającej w naszym mieście w okresie międzywojennym Lidze Morskiej i Kolonialnej. Uzupełnieniem ekspozycji były fotografie obrazujące działalność Jacht Klubu ORION.

  - od 28 września do początku 2021 r. trwała wystawa fotografii Bartłomieja Szmaja – „Transformacja”, zorganizowana w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, w którym od kilku edycji uczestniczy Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Wystawa powstała w rezultacie prac nad projektem dyplomowym (promotor Wojciech Wilczyk), obronionym na Akademii Fotografii w Krakowie. Projekt przedstawia zestawienie moich czarno-białych archiwalnych zdjęć wykonanych w najbliższej okolicy w latach 1990. w konfrontacji ze współczesnymi fotografiami wykonanymi nocą dla wzmocnienia klimatu nostalgii i przemijania, co zmusza odbiorcę do refleksji na temat zaistniałych przemian i naszego miejsca w świecie. Bartłomiej Szmaj - ostrzeszowianin, rocznik 1975. Ukończył w 1997 roku studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (Zarządzanie i marketing), a w 2003 roku podyplomowe studia na Uniwersytecie Warszawskim (Psychologia Zachowań Rynkowych). Swoją wiedzę wzbogacił w 2013 roku na Northwestern University – Kellogg School of Management (Sales and Marketing Academy) oraz na Akademii Fotografii w Krakowie (dyplom 2019). Na początku lat 90. Należał do Klubu Fotograficznego KADR w Ostrzeszowie. Od tego momentu dokumentuje transformację społeczno-ekonomiczną zachodzącą w Polsce. Od 20 lat pracuje w czołowych koncernach światowych w branży marketingowej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne nie było otwarcia wystawy w tradycyjnej formie, było autorskie oprowadzanie i finisaż wystawy. Wystawie towarzyszyła promocja albumu „Antoni Bajerlein. Twórca fotografii amatorskiej w południowej Wielkopolsce w latach 1961-1991”

    Przez dużą część roku (od czerwca do początku grudnia) trwały prace związane z realizacją projektu „Ostrzeszów – miasto za drutami 1939-1945. Notacje filmowe”, który powstał w ramach programu Patriotyzm Jutra prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Budżet Projektu wyniósł 18.662,00 z czego  14.000.zł pochodziło z  dofinansowania z Muzeum Historii Polski w Warszawie, wsparcia finansowego udzielił również Urząd Miasta i Gminy Ostrzeszów. Celem projektu była dokumentacja i popularyzacja w wymiarze krajowym i międzynarodowym historii okupacji w Ostrzeszowie, gdzie w latach 1939 – 1945 działał obóz filtracyjny, stalag XXI A, w którym więziono jeńców polskich i alianckich i oflag XXI C, gdzie większość jeńców stanowili oficerowie norwescy. Przez obozy zlokalizowane w niespełna pięciotysięcznym mieście w czasie okupacji hitlerowskiej przewinęło się ponad 120 tysięcy jeńców. Materiał filmowy zawiera również informacje o pomocy udzielanej jeńcom przez mieszkańców miasta. W ramach Projektu „Ostrzeszów – miasto za drutami 1939-1945. Notacje filmowe” zostały utrwalone przez zapis video relacje mieszkańców – świadków historii. Ich uzupełnieniem są unikalne materiały ikonograficzne i artefakty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie oraz współczesne ujęcia miejsc, w których więzieni byli jeńcy. Zwiastun Projektu został opublikowany na profilu facebook Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie, gdzie odnotowano ponad 16 tysięcy odbiorców. Płyty CD z  materiałem filmowym zostały wysłane, bądź doręczone 270 osobom na terenie naszego kraju, Norwegii i Niemiec. Projekt „Ostrzeszów – miasto za drutami 1939-1945. Notacje filmowe” pokazuje, jak ważna jest popularyzacja historii regionalnej i zachowanie we współczesnej świadomości istotnych dla lokalnego środowiska wydarzeń i patriotycznych postaw mieszkańców miasta. O dużym zainteresowaniu tematem świadczy ponad 16 tysięcy odbiorców filmu opublikowanego na profilu Muzeum.

               

2019

W roku 2019 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

  • do końca lutego prezentowana była otwarta 9 grudnia 2918 r. wystawa POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z ZIEMI OSTRZESZOWSKIEJ. Poza fotograficznymi  portretami powstańców zobaczyć można obrazy autorstwa Edwarda Haladyna przedstawiające potyczki pod Rogaszycami, Parzynowem, Korzeniem oraz portrety dowódców frontu ostrzeszowskiego autorstwa Janusza Olechnowicza.
  • "Z DZIEJÓW OSTRZESZOWSKICH KÓŁ POLSKIEGO ZWIĄZKU EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW".  

3 marca - 8 maja 2019

Zasadniczą część ekspozycji stanowiły kroniki i plansze informujące o działalności poszczególnych kół, a uzupełnieniem są obrazy. Autorzy prac plastycznych to Jerzy Wiedemann - długoletni przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI  w Ostrzeszowie oraz nieżyjący już Henryk Reif, który członkiem PZERiI nie był, ale jako sympatyk brał udział w organizowanych przez Związek imprezach.

Na wernisażu dyrektor OCK Artur Derewiecki wręczył przedstawicielom Kół pamiątkowe dyplomy, a burmistrz Patryk Jędrowiak albumowe wydawnictwo pt. "Lubię Ostrzeszów".

  • wystawa jubileuszowa: MUZEUM REGIONALNE W OSTRZESZOWIE IM. WŁADYSŁAWA GOLUSA 1969 - 2019

18 maj – 13 październik  2019

Otwarcie wystawy odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji NOC W MUZEUM i połączone było z okolicznościowym koncertem, który uświetnił uroczystość jubileuszową. Już dawno żadne wydarzenie organizowane w ostrzeszowskim Ratuszu nie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Podwójna okazja sprawiła, że na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko stali bywalcy, ale też osoby, które z różnych powodów goszczą tam rzadziej. W efekcie, sala ślubów z trudem pomieściła wszystkich chętnych do spędzenia sobotniego wieczoru na zwiedzaniu i wspominaniu. Atrakcją dodatkową był, bardzo ciepło przyjęty przez publiczność koncert mistrza akordeonu Tomasza Drabiny, który zaprezentował m.in. argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki i melodie bałkańskie. Po zakończeniu występu głos zabrała kierownik Mirosława Rzepecka, która przypomniała zebranym historię Muzeum Regionalnego.

Jubileusz stał się okazją do tego, by uhonorować tych, którzy na przestrzeni ostatniego półwiecza budowali świetność Muzeum Regionalnego. Na grobach nieżyjących zapłonęły znicze, a pozostali odebrali specjalnie na tę okazję przygotowane upominki. Pamiątkowe zegary trafiły do rąk J. Janasa, Jana Taylora, Jana Marka Cieplika, Stanisława Wabnica, Pawła Komorowskiego, Stanisława Kulawiaka i Grzegorza Kosmali. Bez nich muzealne zbiory nie byłyby tak bogate, a wystawy tak ciekawe. Ponadto zwiedzającym udostępniono dwie okolicznościowe ekspozycję. Na pierwszej zgromadzono fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia ostatniego 50-lecia, w tym historyczną wizytę premiera Norwegii Jensa Stoltenberga w 2007 roku. Była ona efektem działań zapoczątkowanych na początku lat 80. XXw. przez śp. Eyvindta Grundta, Norwega, którego pamięci poświęcono drugą z jubileuszowych wystaw. Trafił do Ostrzeszowa badając wojenne losy swojego ojca i głównie dzięki niemu powstała tutaj w 1996 roku stała ekspozycja „Jeńcy norwescy w oflagu XXIC”. Jak na urodziny przystało, podczas sobotniej uroczystości nie zabrakło kwiatów, prezentów i życzeń,  a także okazałego tortu dla wszystkich gości. Dodajmy, że obecnie w zbiorach Muzeum Regionalnego
w Ostrzeszowie jest ponad 9.000 eksponatów. Większość z nich to dary mieszkańców Ostrzeszowa i osób, których życiowe drogi połączyły się z tym miastem.

  • wystawa MIASTO ZA DRUTAMI 1939-1945

20 października - 1 grudnia 2019

 

Na wystawie prezentowane są materiały obrazujące:

- przygotowania do wojny - kopanie rowów obronnych w okolicy Ostrzeszowa,

- nadciągające wojska niemieckie, pojawienie się obwieszczeń i rozporządzeń okupanta,

- zmieniające się oblicze miasta - zmiana szyldów i oznakowań na budynkach,

- proces tworzenia obozów jenieckich, wielonarodowość więzionych w nich ludzi, pomoc niesioną uwięzionym przez mieszkańców miasta,

- historię ojca Maksymiliana Kolbe i zakonników z Niepokalanowa

- Ostrzeszów w obrazach jeńców norweskich.

Uzupełnieniem do prezentowanych dokumentów i fotografii są między innymi: okupacyjne dowody tożsamości, pamiętniki sanitariuszek, rzeźby jeńca francuskiego, podarowane Muzeum przez p. Ignacego Mosia eksponaty dot. ojca Maksymiliana Kolbe, archiwalia dot. eksterminacji Żydów i księży, broszury i książki...

 

  • wystawy pokonkursowe: OZDÓB CHOINKOWYCH W STYARYM STYLU I SZPOEK BOŻONARODZEBIOWYCH

8 XII 2019 – 9 II 2020 r.

Na   wystawie prezentowane były zestawy ozdób choinkowych  wykonane przez dorosłych  (15 autorówz Ostrzeszowa, Marszałek, Grabowa nad Prosną, Olszyny i Siedlikowa) oraz 36 szopek bożonarodzeniowych, które oceniono w kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym,  dzieci w wieku szkolnym,  rodzin.

Jury podziękowało uczestnikom konkursów  za  poświęcony czas i przypomnienie sposobów wykonania ozdób oraz dekorowania świątecznych drzewek oraz pogratulowało przedszkolakom, uczniom
i rodzinom, które zaangażowały się  w wykonanie szopek  pomysłów, rozwiązań technicznych i wykorzystania bardzo różnorodnych materiałów.

W marcu we współpracy z Bolesławem Grobelnym odbyła się kolejna IV edycja DNIA CHŁOPA. Na spotkaniu zaprezentowane zostały humorystyczne wiersze i zagadki dotyczące obecnych i dawnych mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej.

W maju Muzeum i wieżę zamkową zwiedzili uczestnicy Zlotu Starych Pojazdów. W konkursie dla uczestników zlotu kilka pytań dotyczyło historii Ostrzeszowa oraz wystaw prezentowanych w Muzeum.

W czasie wakacji odbywały się cyklicznie warsztaty czerpania papieru oraz wyświetlane były bajki na ścianie z zabytkowego rzutnika „ANIA”. Z dużym udziałem Muzeum przebiegał Plener Malarski im. Antoniego Serbeńskiego, w dniach 27-28 lipca przed budynkiem ratusza odbył się PIKNIK ARTYSTYCZNY oraz we współpracy z panem JACKIEM SZKUDLARKIEM i prowadzoną przez niego MODELARNIĄ  SZKUTNICZĄ PRZY SZKOLE PODST. NR 1 przeprowadzono dwudniowe szkolenie i zawody modelarskie. Efektem współpracy z Artystami uczestniczącymi w Plenerze będą zaplanowane na 2020 rok wystawy twórczości Marii Gostylli Pachuckiej i Stanisława Babczyńskiego.

W październiku we współpracy z Poznańskim Klubem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej oraz TPZO Ostrzeszów zorganizowane zostało spotkanie W KRĘGU RODZINNYM ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO. Uczestniczyli w nim potomkowie rodzeństwa naszego mistrza z różnych stron Polski. Genealogię Serbeńskich przedstawił Marek Makieła, a przewodnikiem wycieczki po mieście i okolicy był
p. Bohdan Ogrodowski.

 W 2019 roku wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 5162 osoby. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 32 warsztaty i  39 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1679 osób.  

 

 

 

  2018

W roku 2018 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

  • do końca lutego prezentowana była otwarta w grudniu 2017 r. wystawa porcelanowych lalek pani Teresy Waydowicz. Kolekcja liczy około 1300 eksponatów i jest jedną z największych  w Europie. Jej uzupełnieniem są  akcesoria takie jak:  wóz cygański, powozy, filiżanki, huśtawki, foteliki czy też mebelki. Na ostrzeszowskiej wystawie zaprezentowano blisko 500 lalek.
  • od kwietnia do czerwca AKWARELOWE IMPRESJE (50 obrazów) udostępnił Klaudiusz Pohl.  Artysta  urodził się 10.06.1971 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Do 1990 roku dorastał i wychowywał się w Ostrzeszowie. Dzięki mamie Sławomirze POHL, osobie o dużej kulturze osobistej i uwielbieniu dla sztuki, dorastał podziwiając dzieła malarzy zgromadzone w albumach domowej biblioteki. Po ojcu Piotrze POHL odziedziczył zainteresowanie do rysunku i malowania.        
        W 1992 r. ukończył Technikum Budowlane w Kaliszu. W 1993 roku rozpoczął służbę wojskową, którą zakończył w 2018 roku, po 25 latach. W 2008 roku ukończył Warrior Leader Course na NCO Academy 7'th US Army. W czasie służby brał udział w misji PKW Afganistan, skąd pochodzą obrazy olejne „Mały nosiwoda”, „Afgańskie dziewczynki” i „Kram na Hadżi”. Obecnie mieszka i tworzy w Gorzowie Wlkp.
        W styczniu 2017 roku dołączył do internetowej grupy 100 Waterkolors zajmującej się popularyzacją techniki akwarelowej w Polsce. W ciągu roku namalował ponad sto akwareli ćwicząc i zgłębiając różne techniki i materiały. W lutym 2018 roku jego praca pt. ”Smutna” zdobyła w konkursie internetowym pierwsze miejsce spośród ponad 250 prac akwarelistów – amatorów. Inna praca  - „Melancholia” zakwalifikowała się aby reprezentować Polskę na  międzynarodowej wystawie akwarelowej, mającej się odbyć w maju 2018r. w Fabriano we Włoszech.
  • od lipca do końca października w Ratuszu unosił się piernikowy aromat, a oglądać było można wypożyczoną z Torunia  wędrującą wystawę ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA. Eksponowana na niej była makieta kupieckiego żaglowca, stara piekarnia, sklep, różnej wielkości drewniane formy do pierników, przyprawy …. Najważniejszą częścią była kuchnia, w której w czasie trwania wystawy odbywały się warsztaty pieczenia pierników dekoracyjnych i poczęstunek. Wszyscy zwiedzający mogli skosztować „katarzynek” dostarczonych przez Fabrykę Pierników KOPERNIK w Toruniu. Możemy się pochwalić naszą – ostrzeszowską foremką, którą wyrzeźbił pan Wiesław Derendal. Forma przedstawia herb naszego miasta. Jako pierwsi "opierniczeni" - czyli obdarowani piernikami z herbem zostali ostrzeszowscy burmistrzowie i radni.

          Za pomoc w organizacji wystawy złożono podziękowania:

         - firmie MAYR POLSKA, dzięki której wystawa została przewieziona z Ciechanowa do Ostrzeszowa;
         - strażakom z KP PSP i OSP Ostrzeszów - za pomoc w przenoszeniu ciężkich eksponatów;
         - panu Krzysztofowi Lewandowskiemu z Torunia, który wystawę montował i udzielił nam wskazówek dotyczących oprowadzania i warsztatów,
         - panom Janowi Błochowi i Jerzemu Bojszczakowi za pomoc w montażu ekspozycji.

  • Od 9 listopada do 2 grudnia 2018r. w salach ekspozycyjnych na parterze ratusza pojawiły się zupełnie inne klimaty – wystawa  MODELI ŻAGLOWCÓW, z których większość jest dziełem pana Jacka Szkudlarka, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Prezentowane były także modele uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrzeszowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie oraz Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze, którzy działają w Pracowni Szkutniczej przy SP nr 1. Dopełnieniem wystawy były fotografie obrazujące działalność Jachtklubu ORION oraz łodzie żaglowe typu „optymist”
  • 9 grudnia  została otwarta wystawa POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY Z ZIEMI OSTRZESZOWSKIEJ. Poza fotograficznymi  portretami powstańców zobaczyć można obrazy autorstwa Edwarda Haladyna przedstawiające potyczki pod Rogaszycami, Parzynowem, Korzeniem oraz portrety dowódców frontu ostrzeszowskiego autorstwa Janusza Olechnowicza.
     

W marcu we współpracy z Bolesławem Grobelnym i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej odbyła się kolejna edycja DNIA CHŁOPA. Także w marcu z inicjatywy Jana Taylora i Muzeum Regionalnego w sali widowiskowej OCK został zorganizowany koncert poświęcony Tadeuszowi Pacanowskiemu pt. „Dzisiaj miałby setne urodziny”. Konferansjerami byli Jerzy Marek Szulczyński i Bolesław Grobelny.

 W maju 2018 r. w ramach NOCY W MUZEUM w sali reprezentacyjnej USC odbył się koncert „MICHAŁ ZATOR – harfa celtycka i śpiew”, a po nim w muzealnej kuchni na parterze ratusza degustacja regionalnych potraw. W tym samym miesiącu w pomieszczeniach Muzeum kolejny raz przeprowadzono akcję honorowego krwiodawstwa, której organizatorami byli strażacy z OSP Ostrzeszów. Krew oddało 48  dawców, od których pobrano 21,600 l. krwi.

W dniu 10 listopada w sali reprezentacyjnej USC odbył się Panel dyskusyjny "Polskie drogi do niepodległości". 11 listopada przed budynkiem ratusza odbył się uroczysty apel i podsumowanie gry WOLNE MIASTO. Organizatorem obu przedsięwzięć był ZHR we współpracy z Ostrzeszowskim Centrum Kultury, korzystając z pomieszczeń Muzeum i USC.


    W 2018 roku wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 7129 osób. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 75 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1875 osób.  Poza zagadnieniami związanymi z wystawami stałymi i czasowymi częstym tematem były warsztaty czerpania papieru. 

 W czasie wakacji dla dzieci cyklicznie odbywały się warsztaty czerpania papieru oraz w oparciu o wystawę czasową warsztaty pieczenia pierników.

 

 

Sprawozdanie z działalności Muzeum w roku 2017

 

Do zadań Muzeum należy gromadzenie, opracowywanie naukowe, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności badawczej i oświatowej
w zakresie upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami o podobnym charakterze.

Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, działające jako wyodrębniona komórka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury realizuje wymienione wyżej zadania przede wszystkim przez udostępnianie zbiorów własnych na wystawach (stałych i czasowych) ukazujących różne zagadnienia z dziejów Ziemi Ostrzeszowskiej, prezentowanie dorobku artystycznego ludzi wywodzących się z tej Ziemi oraz sprowadzanych z innych muzeów.

Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się 9076 eksponatów w działach: sztuki, archeologii, etnografii, historii, numizmatów, techniki, militariów.

Na II piętrze Ratusza znajdują się wystawy stałe:

- OFICEROWIE NORWESCY W OFLAGU XXIC;

- TWÓRCZOŚĆ ANTONIEGO SERBEŃSKIEGO

- IGNACY MOŚ – SWOJEMU MIASTU.

W roku 2017 w salach ekspozycyjnych na parterze Ratusza zostały zorganizowane następujące wystawy czasowe:

  • Antoni Serbeński 1886-1957 – malarstwo, rysunek, grafika

11 grudnia 2016 – 2 kwietnia 2017

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 130 rocznicy urodzin i 60 rocznicy śmierci Antoniego Serbeńskiego - absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, urodzonego w Potoku Złotym (Tarnopolszczyzna - Podole, Ukraina).    

    Dużą część ekspozycji stanowiły reprodukcje obrazów wykonane w ramach projektu “Digitalizacja archiwizacja twórczości Antoniego Serbeńskiego ze zbiorów muzealnych i prywatnych poza Ostrzeszowem” (oryginały znajdują się między innymi w Warszawie, Swarzędzu, Poznaniu, Wrocławiu, Oleśnicy, Wadowicach, Ełku, Czernichowie, Kaliszu, Kępnie, Ostrowie Wielkopolskim). Dopełnieniem wystawy były nabytki Muzeum i obrazy ze zbiorów prywatnych. W skrócie wystawę można określić stwierdzeniem - SERBEŃSKI ZNANY I NIEZNANY. Znany - bo eksponowane były m.in. autoportrety ze zbiorów prywatnych
 w Ostrzeszowie oraz muzealnych z Ostrzeszowa i Kalisza; nieznany - bo po raz pierwszy można zobaczyć w muzealnych wnętrzach obrazy z Gostynia, Przygodzic, Kępna i jego okolic, i wiele nieznanych wcześniej motywów ostrzeszowskich.  Zdajemy sobie sprawę z tego, że mimo naszych starań twórczość Antoniego Serbeńskiego w dalszym ciągu nie jest w pełni  zdokumentowana, ale digitalizacja i albumowe wydawnictwo które ukazało się na początku marca 2017 roku są znaczącymi dokonaniami w tej materii.  

  • WYSTAWA MODELI SZKUTNICZYCH Z PRACOWNI JACKA SZKUDLARKA

9 kwietnia – 21 maja 2017

Dzięki panu Jackowi Szkudlarkowi i jego młodym pomocnikom z Modelarni Szkutniczej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrzeszowie oglądać można było nie tylko żaglowce i statki, ale także makietę kopalni, stadionu, londyńskiego mostu, pojazdy wojskowe i wiele innych atrakcji. Dopełnieniem ekspozycji były fotografie ukazujące działalność ostrzeszowskiego Jacht Klubu "Orion". Dodatkową atrakcją dla ostrzeszowian na majowy weekend było ustawienie przed ratuszem basenu  i zawody  modelarskie prowadzone przez p. Szkudlarka i jego podopiecznych. I w tym miejscu dziękujemu OSP Ostrzeszów, za napełnienie basenu wodą.

  • "DŁUTAMI MALOWANE" - WYSTAWA LINORYTÓW EDWARDA HALADYNA

28 maja 6 sierpnia 2017

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 10 rocznicy śmierci artysty. W 2008 r. w Muzeum  prezentowana była przekrojowa wystawa twórczości E. Haladyna,  w 10 rocznicę śmierci  skupiono się na linorytach sławiących znane i nieznane miejsca naszej małej ojczyzny. Obrazy pochodziły ze zbiorów naszego Muzeum oraz z ostrzeszowskich kolekcji prywatnych.

  • SZABLE IMIENNE OFICERÓW ZWIĄZANYCH Z WIELKOPOLSKĄ 1918 - 1939 ze zbiorów Pawła Komorowskiego

15 sierpnia – 8 października 2017

Na wystawie prezentowane były biogramy trzydziestu  polskich oficerów związanych  z Wielkopolską oraz dedykowane im egzemplarze białej broni.

  • II REGIONALNA WYSTAWA FOTOGRAFÓW OSTRZESZÓW 2017

15 października – 3 grudnia 2017

Wernisaż wystawy połączony był  z finałem konkursu dla młodzieży „Moje miejsce, mój czas”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 w Ostrzeszowie wraz z Powiatem Ostrzeszowskim oraz Miastem i Gminą Ostrzeszów. Na wystawie prezentowano prace 28 autorów – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Swoje prace zaprezentowali także jurorzy konkursu „Moje miejsce – mój czas": prof. Piotr Chojnacki,  Andrzej Rutyna i Stanisław Kulawiak.

  • "NIEZAPOMNIANY ŚWIAT DZIEWCZĘCYCH LAT"
    WYSTAWA LALEK PORCELANOWYCH Z KOLEKCJI TERESY WAYDOWICZ

   10 grudnia 2017 - 18 lutego 2018

   Zbiór porcelanowych lalek pani Teresy Waydowicz liczy około 1300 eksponatów i jest jednym z największych  w Europie. Jego uzupełnieniem są  akcesoria takie jak:  wóz cygański, powozy, filiżanki, huśtawki, foteliki czy też mebelki. Na ostrzeszowskiej wystawie zaprezentowano blisko 500 lalek, których część została wyeksponowana
w kuchennym kredensie przekazanym do Muzeum przez pana Leszka Stefańskiego. Kredens i inne kuchenne meble do dawnej świetności przywrócili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 pod opieką p. Leszka Korzańskiego

W dniu 21 maja 2017 r. w pomieszczeniach Muzeum kolejny raz odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, której organizatorami byli strażacy z OSP Ostrzeszów. Do ratusza przybyło ponad 50 dawców, od których pobrano blisko 20 litrów krwi.

  W dniu 3 grudnia w Muzeum odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe z okazji 60-lecia Koła Miejskiego Polskiego Związku Filatelistów im. Antoniego Serbeńskiego. Zaprezentowano na nim okolicznościową wystawę oraz uruchomiono stoisko z wydawnictwami jubileuszowymi.

    Wystawy stałe, czasowe i basztę zwiedziło łącznie 6491 osób. W oparciu o materiały prezentowane na wystawach stałych i czasowych przeprowadzono 66 lekcji muzealnych, uczestniczyło w nich 1650 osób.  Częstym tematem były warsztaty czerpania papieru, a w czasie wakacji letnich poza warsztatami czerpania papieru prowadzone były zajęcia pod nazwą „Pyrkoryty, czyli grafika po ostrzeszowsku” – uczestnicy zapoznawali się z technikami graficznymi na podstawie twórczości ostrzeszowskich artystów Serbeńskiego i Haladyna, a następnie sami tworzyli grafikę, której matrycę stanowił ziemiak. „Pyrkorytnicze” warsztaty przeprowadzone zostały również poza siedzibą Muzeum w Przedszkolu nr 1.